Przygotowanie plików

 

FORMATY PLIKÓW

Podstawowym formatem plików na których pracujemy jest format PDF.
Jest to w tej chwili najbardziej uniwersalny i sprawiający najmniej problemów format plików przesyłanych do druku.
Prawidłowo przygotowany plik PDF do druku powinien spełnić następujące parametry:
- wersja pliku PDF zgodna z Acrobat v4.0
- wszystkie obiekty w przestrzeni kolorystycznej CMYK
- wszystkie teksty zamienione na krzywe
- minimalna rozdzielczość map bitowych - 300DPI
- praca powinna być przygotowana z 2mm spadami. Prosimy o umieszczenie znaczników linii cięcia pracy.
- prace dwustronne powinny być zapisane w jednym pliku - pierwsza strona projektu na pierwszej stronie pliku PDF, druga strona - na drugiej stronie pliku PDF. Prosimy nie przesyłać dwóch osobnych plików.
- projekt powinien być wyśrodkowany na stronie. Najlepiej żeby format strony w pliku PDF odpowiadał pracy wraz ze spadami.

 

Prawidłowe przygotowanie pliku PDF z programu CorelDraw:
- wszystkie elementy zawierające efekty - soczewki (typu: cienie, przezroczystości, wypełnienia tonalne - gradienty, itp.) powinny być spłaszczone do bitmapy 300dpi CMYK. Pozostawienie w pliku do druku efektów soczewki grozi błędnym drukiem, za co drukarnia nie ponosi odpowiedzialności.
- zbyt skomplikowane elementy wektorowe (zbyt duża ilość ścieżek) powinny być zamienione na bitmapę 300dpi CMYK, gdyż mogą ulec błędnemu wydrukowi, za co drukarnia nie ponosi odpowiedzialności.
- łączenie zbyt dużej ilości elementów w grupy grozi zniknięciem niektórych jej elementów. Aby tego uniknąć prosimy łączyć elementy w kilka mniejszych grup.

 

Inne formaty plików
Przyjmujemy do druku również pliki w innych formatach. Jednakże są one przed drukiem zmieniane przez naszego grafika do pliku PDF. Stąd też przyjęcie pliku do druku w innym formacie niż PDF będzie wiązało się w przyszłości z dodatkową opłatą.

 

CDR
Przyjmujemy pliki CorelDraw do wersji 14:
- wszystkie obiekty w przestrzeni kolorystycznej CMYK
- wszystkie teksty zamienione na krzywe
- minimalna rozdzielczość map bitowych - 300DPI
- praca powinna być przygotowana z 2mm spadami. Prosimy o umieszczenie ramki oznaczającej linie cięcia pracy.
- prace dwustronne powinny być zapisane w jednym pliku - pierwsza strona projektu na pierwszej stronie pliku CDR, druga strona - na drugiej stronie pliku CDR. Prosimy nie przesyłać dwóch osobnych plików.
- projekt powinien być wyśrodkowany na stronie. Najlepiej żeby format strony w pliku CDR odpowiadał pracy wraz ze spadami.

 

TIF, JPG
- minimalna rozdzielczość 600DPI
- praca zapisana w przestrzeni kolorystycznej CMYK
- praca powinna być przygotowana z 2mm spadami. Prosimy na plikach TIF i JPG o nieumieszczanie żadnych znaczników cięcia, ramek itp.
- prace dwustronne zapisujemy w dwóch plikach z wyraźnym oznaczeniem strony np. strona1.tif, strona2.tif. Pliki następnie należy spakować za pomocą ZIP lub RAR i jako jeden plik załadować do systemu zamówień.
- plik nie powinien zawierac żadnych dodatkowych kanałów alfa.
- wszystkie pliki bitmapowe powinny być przygotowane w trybie 8 bit głębi kolorów (druk z plików o 16 i 32-bitowej głebi kolorów ulega błędnemu rozbarwieniu, za które drukarnia nie ponosi odpowiedzialności).

 

PRAWIDŁOWE PRZYGOTOWANIE PRACY - PODSTAWOWE ZASADY


Korzystaj z makiet dostępnych na naszej stronie
Makiety produktów, które można ściągnąć bezpośrednio z poziomu karty produktu, ułatwiają prawidłowe przygotowanie projektu. Chodzi tu głównie o prawidłowy wymiar projektu, prawidłowe tzw. spady, oraz minimalne odległości istotnych elementów projektu np. tekstów od linii cięcia. Gotowy plik do druku nie powinien jednak zawierać elementów makiety - proszę je usunąć przed wgraniem pliku.

 

Kolorystyka CMYK
Projekt, który jest drukowany należy w całości przygotować wyłącznie w palecie kolorów CMYK. O ile na potrzeby stron internetowych czy prezentacji pracujemy najczęściej w palecie RGB o tyle w druku offsetowym należy zawsze stosować kolory CMYK. Zastosowanie kolorów RGB w projekcie, który ma być wydrukowany najczęściej powoduje duże przekłamania kolorystyczne - kolory wychodzą wyblakłe. Zastosowanie jeszcze innych palet kolorów np. Lab, Pantone to już całkowita loteria co do efektu końcowego druku.

 

Aple czerni
Jeśli chcą Państwo uzyskać w druku głęboką aplę czerni prosimy ustawić jej składowe kolorów na: 30% C/ 30% M/ 30% Y/ 100% K.

 

Profile kolorów
Nie należy osadzać żadnych profili kolorów w plikach.
Ostatecznie drukujemy w profilu: Coated FOGRA 27.

 

Teksty przekształcone do krzywych (dot. formatów wektorowych CDR, PDF)
Wszystkie teksty znajdujące się w projekcie, które przygotowujecie w CorelDraw należy przed wysłaniem do nas przekształcić do krzywych. Nieprzekształcenie do krzywych może spowodować zmianę kroju pisma i w efekcie "posypanie się" projektu.

 

Odpowiednia rozdzielczość bitmap (zdjęć)
Zdjęcia (bitmapy) użyte do projektu przygotowywanego np. w CorelDraw powinny mieć rozdzielczość 300DPI. Mniejsza rozdzielczość może powodować istotne pogorszenie jakości zdjęcia w druku (rozmycie zdjęcia, widoczne pixele).
Jeśli wysyłasz do nas projekt w formacie bitmapy TIF pamiętaj, że optymalna rozdzielczość to 600DPI. Wprawdzie jakości zdjęć użytych w projekcie rozdzielczość 600DPI nie poprawi, natomiast mniejsze teksty będą bardziej ostre.

 

Jeden projekt - jeden plik
Wysyłając do nas projekt prosimy przód i tył projektu zapisać w jednym pliku PDF lub CDR. Strony projektu powinny być stworzone na osobnych stronach w PDF lub CDR - czyli pierwsza strona projektu na stronie1, druga strona projektu na stronie2. W przypadku plików TIF i JPG przód i tył zapisujemy jako osobne pliki, pakujemy je np programem ZIP i jako jeden plik ładujemy do systemu zamówień.

 

Spady w projekcie
Jeśli projekt zawiera elementy, które dochodzą to krawędzi cięcia (na naszych makietach linia niebieska) należy je rozciągnąć 2mm poza tą krawędź (na naszej makiecie linia czerwona). Jest to tzw spad. Niezastosowanie spadów skutkuje białymi niezadrukowanymi fragmentami na brzegu gotowego produktu.

 

Istotne elementy projektu umieść w bezpiecznym obszarze
Wszystkie istotne elementy projektu (np. napisy, logo) powinny być umieszczone minimalnie 2mm od linii cięcia. Jest to tzw. bezpieczny obszar. Na naszych makietach jest on oznaczony linią żółtą. Jeśli napisy będą zbyt blisko linii cięcia mogą zostać przycięte.

 

Przed przysłaniem projektu sprawdź go jeszcze raz dokładnie. Zwróć uwagę czy wymiar wraz ze spadami zgadza się z zamawianym produktem, czy nie występują w projekcie problemy opisane w powyższych punktach!